Výlet do Rožmitálu

Hledáte prima tip na výlet, který nezabere více než jeden den? Potřebujete najít místo, které v sobě spojuje vaše nároky na pobyt v přírodě a klidném prostředí, zároveň však chcete i něco vidět a poznat? Možná byste dokonce chtěli na toto vše navázat aktivním pohybem v podobě cyklistiky či turistického výletu. A samozřejmě se také chcete dobře najíst v příjemné restauraci a dětem koupit pořádnou porci zmrzliny.

Vyražte do Rožmitálu

Vaše nároky, zejména nejste-li příliš z daleka, by mohla uspokojit návštěva Rožmitálu pod Třemšínem a jeho blízkého okolí.
Toto malebné město bylo založeno již ve středověku a své dobové uspořádání si zachovalo zejména na náměstí a k němu přiléhajících uličkách. Naleznete jej osmdesát kilometrů od Prahy, takže je ideálním cílem výletu jak pro obyvatele hlavního města, tak i pro návštěvníky, kteří si chtějí odpočinout od velkoměstského ruchu.

Pro milovníky historie

Dominantou města je renesanční zámek, který v minulosti patřil Lvu z Rožmitála a jeho rodu, nyní je však bohužel pro veřejnost uzavřený a obdivovat jej tak můžete pouze zveční.
Bezpochyby vás nadchne farní kostel Povýšení sv. Kříže, zejména pak jeho unikátní varhany z roku 1750, na které hrál sám Jan Jakub Ryba. Zde v Rožmitále přednesl také poprvé svoji slavnou Českou mši vánoční. Neopomeňte ani návštěvu Podbrdského muzea, které vás poučí o historii rodu Lvů z Rožmitála, životě na Podbrdsku, přiblíží vám také dílo a život slavného Jana Jakuba Ryby. Součástí muzea je i expozice historických automobilů, přehlídka starého zemědělského náčiní, interaktivní učebna a dětské hřiště.

Pro sportovce

Úchvatnou přírodou se vine mnoho turistických stezek a cyklotras, na nichž můžete obdivovat nejen panenskou oblast Rožmitálska, ale i různé zajímavosti a kulturní památky.

 

Sdílet článek

This entry was posted in cestování. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *