Srí Lanka

Srí Lanka je jeden z mála ostrovů, na kterých v zimních měsících vládne léto. O Srí Lance se říká, že dnešní podobu, jakou má, jí vtiskli bohové, konkrétně je to podoba perly. Nacházejí se zde opravdu vzácné památky, které patřili starobylým civilizacím. Mnoho těchto památek je zapsáno na seznamu UNESCO. Když to vezmeme od všeho trochu, tak tu najdeme například sochu Budhy, respektive je jich tu více a v různých podobách – sedící, ležící, stojící. Buddhův zub je asi nejvzácnější relikvie na tomto ostrově. Konkrétně ho najdete v posvátném městě Kandy. Tam je chrám Daladá Máligáva, v něm skříňka a právě v ní Buddhův zub.

Tahle památka je enormně střežená. Do chrámu musíte vstoupit bosí a s nepokrytou hlavou. Chrám se navíc otvírá jen výjimečně a to ještě jen při těch nejvzácnějších příležitostech. To se v podstatě dělá u všech posvátných staveb. Adamova hora je poutní posvátné místo. Zde můžete vidět otisk chodidla Osvíceného. Každý obyvatel Srí Lanky by se měl vypravit na Adamovu horu. Sígiria neboli Lví skála je domov vnadných fresek. Dříve tu byly kvetoucí zahrady, ale dnes už je to pryč. Na Lví skálu se musíte vydat bosky, protože jinak byste se nahoru nevyškrábaly. Srí Lanka je mimo jiné místo zaslíbené pro zvířata.

Jako zajímavost tu mají například sloní sirotčinec v Pinewalle. Jejich krmení, koupání a v podstatě i jiné činnosti sleduje každý den mnoho zvědavců, ať už jsou to turisti či místní. Jako takový folklór jsou tu i opice v deštných pralesech, které mají neskutečnou drzost. V národním parku Jala se skrývá, mnoho divokých zvířat, která jsou neskutečně plachá. Hortonské pláně je jediný národní park, kde se dá chodit pěšky. Mají tu tzv. Vysočinu, která je domovem smaragdově zelené čajové plantáže. Vysadili je tu jako první Angličané, kterým patřila Srí Lanka jako kolonie. Cejlonský čaj, který pochází odtud, je hlavním vývozním tzv. předmětem.

Sdílet článek

This entry was posted in cestování. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *