Kréta

Kréta je největší z řeckých ostrovů, který má velmi slavnou a bohatou minulost. Podle starořecké mytologie se nejvyšší Bůh Zeus narodil právě na Krétě. Jako důvod se uvádí, že je to nejkrásnější kus země, jaký se dá najít. Právě na Krétě se prý opět podle legend, zrodila Evropa, protože Zeus v podobě býka, unesl z Palestiny na Krétu Féničanku Európu, která mu porodila tři syny. Jeho vnuk Minotaurus byla docela nestvůra, protože požírala lidi, ale stihl ho neslavný konec. Když se podíváme na to, co vlastně Kréta dala světu, tak je to civilizace, v pravém slova smyslu. Už dávno před mnoha lety znali moderní lidské výdobytky.

Okolo roku 1 500 před naším letopočtem už byl jeden takový známý, a to konkrétně splachovací záchod. Dokonce byl známý vodovod nebo kanalizace. Krétě se někdy říká New York starověku, takhle ji přezdívají především místní občané. Kolem roku 1 450 tu vybuchla sopka Théra a zničila celý ostrov. V současnosti se na Krétě rozmohl turismus. Mezi nejčastěji navštěvované památky patří palác Knóssos, který dlouhá léta vykopával anglický archeolog sir Arthur Ewans. Na stěnách paláců na Krétě jsou vyobrazení mladíci, kteří přeskakují býky, což byl rituál vstupu do dospělosti, tanec na počest bohů nebo jen tak. To se právě neví, čili jsou tu jen domněnky.

Další z maleb na stěnách jsou mladé ženy, které nemají nic oblečené, respektive mají obnažená prsa, dodnes se neví, proč a stále to vyvolává mnoho otázek. Na Krétě mají starý maják, který je vhodný a oblíbený jako cíl procházek zamilovaných párů.

Sdílet článek

This entry was posted in cestování. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *