Hrad Pernštejn

Králem moravských hradů, jak bývá občas perla Jihomoravského kraje nazýván, je právě hrad Pernštejn. Pernštejn je jedna z největších a dochovaných památek u nás. Hrad je postaven v goticko-renesančním stylu a najdeme jej necelé dva kilometry od městyse Nedvědice.

Vypíná se na vysokém kopci a tak jej můžete krásně vidět i od obce Sejřek. Hrad založili páni z Medlova v první polovině třináctého století. Mohutný hradní komplex tvoří palác, hradní kaple, věž známá, jako Barborka a několik nádvoří. Největší přestavby hrad zasáhly v polovině patnáctého století. Další přestavba následovala tentokrát v polovině šestnáctého století za Viléma z Pernštejna. Roku 1818 se majiteli hradu stali Mitrovští.

Dost o historii. Než do hradu vstoupíte, tak tři brány rozhodně neminete. Za první z nich je největší nádvoří. Zde si máte možnost nakoupit různé suvenýry. Při vstupu do hradu si  také nejde nevšimnout znaku pánů z Pernštejna. Hrad je postavený z mramoru, což vysvětluje i zimu, které v něm občas panuje. Hrad je plný malých oken a klenb, které zaujmou nejednoho návštěvníka. Chodby jsou zdobené nápisy ze středověku, což je také velmi zajímavé. Rytířský sál je jedním z nejkrásnějších z celého hradního komplexu! Dobový mobiliář připomíná spíše zámecké prostředí, jako hrad, jelikož je nejen honosný a i velmi pěkný.

Hradní kaple a hladomorna jsou s hradem neodmyslitelně spjaty! Kapli si můžete prohlédnout sami. Je dostupná přímo z jednoho z nádvoří a nakouknout do ní by měl každý. Je skvostná!

K hradu se dostanete autem, vlakem i autobusem. Avšak vždy budete muset nějaký ten kousek cesty ujít. Rozhodně taková romantická procházka stojí za to, jelikož okolí hradu je pěkné. Pokud jste tento hrad ještě neviděli, tak jej mohu jen doporučit. Bydlím kousek od něj a už jen cesta čímkoli, okolo Pernštejna nutí k pozvednutí očí a podívání se na tuto honosnou stavbu.

 

 

 

Sdílet článek

This entry was posted in Nezařazené. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *