Zříceniny Vysočiny

Vysočina je krásný kraj a za povšimnutí určitě stojí, kromě jiných krás, i zříceniny, kterých je zde poměrně dost. Já osobně jsem navštívila Zubštejn, Auešperk a Pyšolec. Při návštěvě tohoto regionu, zmíněné zříceniny určitě stojí za vaši návštěvu.  Můžete se rovněž kochat výhledem, který například ze Zubštejnu je.

Zubštejn

Zřícenina hradu Zubštejn je dostupná krásnou procházkou lesem. Odpůrci kopců nebudou nadšeni, ačkoli já si myslím, že Zubštejn za to, vylézt do kopce rozhodně stojí. Půjdete asi tak kilometr, takže žádnou velkou túru rozhodně nečekejte. Původní název dnešní zříceniny byl Kámen a postavený byl roku 1214. Již roku 1348 byl pustý, avšak podařilo se jej obnovit. Na trvalo zpustl, až v polovině 15. století. Dnes je zřícenina po jakési rekonstrukci, tak přístup na ni není nijak složitý. Je odtud krásný výhled na okolní vesničky a kouzelnou přírodu. Rovněž pověstí se o Zubštejně pár vypráví. Nedaleko zříceniny je i pomník, kde nachází útočiště zejména v létě turisté, jelikož se zde dá přespat, samozřejmě ve stanu!

Aueršperk

Zříceninu hradu Aueršperk najdeme rovněž na Vysočině, mezi Dvořištěm a Vírem. První písemná zmínka je z roku 1325. Zakladateli Aueršperku byli údajně Pernštejnové. Dnes můžete z původně velkého hradu vidět zbytky z příkopu či zbytek vysoké věže.  I když z hradu toho moc nezůstalo, tak za zhlédnutí určitě stojí.

Pyšolec

Oproti Auešrperku, zřícenina hradu Pyšolec má dochované zbytky paláce.  Ještě jsou zde patrné opěrné pilíře a zbytky středové šachty. Vidět dnes můžete i tři příkopy, z nichž nejhlubší má 16 metrů. První zmínka o hradu pochází z 13. století a jeho majitelem byl Filip z Pernštejna.  Postaven byl v gotickém stylu avšak již v roce 1464 je Pyšolec zmiňován jako pustý.

Sdílet článek

This entry was posted in Nezařazené. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *