Pohádkový Karlštejn

Noc na Karlštejně a překrásné prostředí toho hradu mě dovedlo k tomu, že jsem jej chtěla také poznat a navštívit. Tak jsme se s kamarády, jednoho krásného dne, vydali na výlet do Prahy a samozřejmě na hrad Karlštejn!

Do obce Karlštejn jsme dojeli vlakem a dále k hradu pokračovali pěšky. Byla to nádherná procházka! Doporučuji! Procházíte malebnou vesničkou, kde je po obou stranách spousta stánků a obchůdků, kde zakoupit suvenýr není žádný problém. Rovněž restaurace a netradiční pokrmy nemají chybu! Při cestě potkáte povoz s koňmi a nebo “obřího” pána, který má na rameni Sýčka! Připadáte si jako v jiném světě. Je to opravdu velmi krásný zážitek. A to jsem ještě nevěděla, jaké to bude senzační na samotném Karlštejně.

Tak nejprve něco málo z historie. Hrad byl založený Karlem IV. v roce 1348, kdy byl položený základní stavební kámen. Stavba hradu trvala celkem sedm let a roku 1355 zde Karel IV. poprvé pobýval. Tak jako většina hradů, tak i Karlštejn prošel spoustou rekonstrukcí. Asi nejvýznamnější obnovou hradu byla započata v roce 1887. Díky této rekonstrukci si hrad získal dnešní podobu. Karlštejn je pro veřejnost přístupný od roku 1910.

Na první nádvoří jsme se dostali bez vstupenky a i tu, jsou vidět krásné stavby. Rovněž výhled je úžasný!  Vidíte na celou vesničku, která je pod vámi a můžete se tak kochat nekončícím pohledem na krásné prostředí, ve kterém se hrad nachází.

Zajímavostí je, že ve druhém patře Velké věže, která je na první pohled nejvíce dominantní, se nachází kaple. Charakteristická je i krásná výzdoba celého interiéru hradu, která vás nenechá chladnými a budete ji obdivovat. Velká věž se chlubí klenbou, která připomíná noční oblohu. Jsou zde uloženy i korunovační klenoty římské říše. Určitě doporučuji prohlídku hradu předem objednat, abyste se dostali na řadu a nemuseli tam čekat. Zájemců, kteří si chtějí Karlštejn prohlédnout je totiž dost. Stejně jako o ostatních hradech, tak i o Karlštejně se vypráví spousta zajímavých pověstí.

Sdílet článek

This entry was posted in Nezařazené. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *