Kde načerpat energii? Na břehu Berounky s majestátním hradem v zádech!

hotelu u Karlštejna

Kam vyrazit na rodinný výlet nebo pár dní volna a odpočinout si od ruchu velkoměsta nebo pracovních závazků? Skvělou možností jen na dohled od Prahy je oblast Karlštejnska v chráněné oblasti Českého krasu. Lokalita je zajímavá pro milovníky přírody, ale i historie. Své si najdou ti, co touží po klidu a relaxaci, ale také ti, co chtějí využít volno aktivně a dát si lidově řečeno do těla. A kde začít? Na hradě? Nebo vyrazit hned na nějaký výšlap? Nebo se naopak ponořit do hlubin skal a objevit kouzlo Koněpruských jeskyní?

Nejznámější hrad zve k návštěvě

Karlštejn je jednoznačně dominantou nejen oblasti, ale také České republiky. Ne nadarmo k němu proudí v běžné turistické sezóně davy turistů z Asie nebo západní Evropy. Letošní rok si hrad můžete užít po svém, protože nabízí kromě tradičních prohlídkových okruhů, které představují soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV., posvátné prostory s kaplí sv. Kříže, ale rozhlédnout do kraje můžete také z Velké věže. Všechny vstupenky si lze zajistit online, což je v této době více než praktické. Ostatně také ubytování v hotelu Karlštejn si jednoduše zajistíte online.

Turistický ráj

Hotel na břehu Berounky může být také skvělým výchozím bodem pro turistické výlety a různé výšlapy na okolní vyhlídky. Velmi oblíbené jsou vyhlídky na lomy Velká a Malá Amerika nebo Skála, odkud se otevírá překrásný výhled na údolní vesničku Svatý Jan pod Skalou, kde se nachází poutní místo. Žil zde totiž v 9. století poustevník Ivan, kterému se zjevil svatý Jan Křtitel a daroval mu kříž. Ivan bývá věřícími také považován za prvního českého světce. Kromě toho můžete pokračovat po první značené turistické trase pojmenované podle Vojty Náprstka vedoucí ze Svatého Jana pod Skalou na hrad a zpět do hotelu u Karlštejna, kde si vychutnáte po náročném dni chutnou večeři a sklenku výtečného vína.

Do nitra skal

Další zajímavostí Českého krasu, kterou byste při návštěvě neměli opomenout, jsou Koněpruské jeskyně. Ty jsou největším objeveným jeskynním systémem u nás s celkovou délkou přes 2 km ve třech výškových úrovních. Při prohlídce objevíte 620 metrů jeskyní na dvou patrech a zdoláte úctyhodných 483 schodů. Návštěva trvá přibližně hodinu, nezapomeňte si vzít s sebou svetr, protože v jeskyních je konstantní teplota 9-10,5 °C. Vstupenky si lze zajistit na konkrétní čas online na webových stránkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>