5 věcí, které musíte vědět o zdravém opalování

Také se nemůžete dočkat, až se vrátíte z dovolené a bude svým přátelům nadšeně líčit krásy cizí země – a chlubit se zdravě opálenou pokožkou? Aby to tak skutečně bylo, a naopak jste se nevrátili s nepříjemnými spáleninami, budete muset dodržet zásady zdravého opalování. Nepochybujeme, že většinu znáte, ale opakování je matka moudrosti – a když jde o zdraví, rozhodně není na škodu zopakovat nejdůležitější informace.

kosmetika na opalování

1) Nejlépe chrání opalovací krém

Pomineme-li fakt, že stoprocentní ochranu před slunečními paprsky nabízí pouze prostředí, do kterého nemohou proniknout, pak je nejefektivnějším nástrojem kvalitní opalovací kosmetika. Přívlastek „kvalitní“ neberte na lehkou váhu – na trhu je neuvěřitelné množství krémů a olejů, ovšem jen některé fungují dle očekávání.

Zda budete používat krém, opalovací olej, nebo oblíbenou opalovací mlhu, je na vaše uvážení. Mnohem důležitější než způsob aplikace jsou klíčové vlastnosti produktu: SPF faktor, voděodolnost a adaptace textury. Jinými slovy jde o to, jak dlouho přípravek působí, zda se nesmyje při koupání a jestli se bez problémů dostane i na kůži pod vousy či chloupky. Renomovaní odborníci z řad dermatologů vyzdvihují vlastnosti kosmetiky na opalování  Photoderm od Biodermy.

opalovací olej

Logicky platí, že krémy s vyšším ochranným faktorem jsou vždy lepší. SPF faktor by neměli podceňovat především lidé světlého fototypu, kteří jsou na působení slunečních paprsků náchylní více než snědší typy.

Zároveň je vhodné dbát zvýšené opatrnosti v případě některých citlivějších partií – jizev, větších mateřských znamének, dekoltu, oblasti kolem uší a zadní strany krku.

2) V určité denní době je moudré zůstat ve stínu

Největší množství UV záření dopadá na pokožku v době mezi 11. a 15. hodinou. Zdaleka nejlepší ochranou je stín pod slunečníkem. Nechcete-li svou kůži vystavovat zbytečnému riziku, opalujte se před, nebo po této denní době.

3) Kůže dětí je ohrožena více než u dospělých

Dětská pokožka je obecně mnohem citlivější a platí to i o působení slunečních paprsků. Spáleniny z dětství výrazně zvyšují riziko pozdější rakoviny kůže. Proto jsou na místě zvýšená opatrnost a aplikace opalovacího krému stimulujícího ochranu křehké dětské pokožky.

4) Slunce spaluje i přes mraky

Spálit se můžete i navzdory tomu, že je obloha posetá mraky. Ty totiž odcloní pouze 10 % slunečního záření – zbytek jimi prostoupí a pokračuje dál až na vaši pokožku. Proto se nezapomeňte chránit v době kdy je sluníčko pod mrakem.

5) UV záření se od některých povrchů odráží

A násobí tím svůj účinek. Jedná se zejména o vodní hladinu, ale také o povrchy natřené bílou barvou. Právě tato vlastnost je důvodem vyššího rizika spálení kůže u vody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>