Půjčka na dovolenou – vyplatí se? A jaká jsou rizika?

Dovolenou si rád dopřeje téměř každý. Jedná se o dobu, kdy si člověk odpočine od povinností a načerpá novou energii. Někdy však může nastat situace, kdy nemáme dostatečnou finanční rezervu na to, abychom si nějaký zájezd mohli dopřát. Je tedy vhodné půjčovat si na zaplacení dovolené? 

V dnešní době je na trhu nespočet bankovních i nebankovních půjček a může být složité se v nich vyznat. Pokud je člověk o nutnosti půjčení si peněz opravdu přesvědčen, měl by vyhledávat opravdu ty nejvýhodnější půjčky pro danou situaci. A co tedy půjčka na dovolenou?

Nutnost, nebo zbytečnost?

Měli bychom si uvědomit, že pokud se člověk nachází v situaci, kdy si zkrátka dovolenou nemůže finančně dovolit, není půjčka úplně tím nejrozumnějším řešením. Někdo si například prázdniny bez nějakého zájezdu neumí vůbec představit. Vzdát se dovolené je určitě těžké, nicméně člověka nemohou postihnout žádné problémy se splácením

Dovolená bezpochyby představuje příjemně strávený čas. Pokud si na ni však člověk půjčí, již po příjezdu je nucen začít řešit nepříjemnosti s půjčkou spojené. Samozřejmě rovněž záleží na typu půjčky, tedy zda je krátkodobá či dlouhodobá.

V každém případě si člověk vytváří závazky, které jsou za standardních okolností zbytečné. Určitě bychom neměli opomenout, že během doby splácení mohou nastat situace, kdy by člověk půjčku potřeboval využít opravdu nutně.

Pokud v takovém případě sáhne po další půjčce, rázem se ocitá v těžké finanční tísni. Takové situace pak mohou končit až exekucí, čemuž se dá určitě předejít. Děje se tak zejména volbou nevhodného úvěru. Pro přehled těch nejvýhodnějších lze využít například Navigátor úvěrů, který nabízí i kalkulačku pro nejvýhodnější půjčku.

Případy, kdy si půjčit na dovolenou

Spoustu lidí je přesvědčeno o své schopnosti splácet půjčku a na dovolenou si půjčuje dokonce pravidelně. Existují půjčky, které nabízejí poměrně nízké riziko, přesto je však nutné znát svoje možnosti.

Například společnost Zaplo pro své klienty poskytuje první půjčku zcela zdarma, a to až na 30 dní. Zaplo.cz zkušenosti jsou ve srkze pozitivní a poskytnuní půjčky je velmi rychlé. V případě dovolené tedy určitě zajímavá volba. 

Pokud se tedy člověk skutečně rozhodne pro půjčku na dovolenou, měl by volit skutečně ty nejvýhodnější varianty. 

Možností máme hned několik. Bankovní a nebankovní půjčka, krátkodobá a dlouhodobá. Pro půjčku na dovolenou bychom měli vybírat ideálně z krátkodobějších půjček a u nebankovních společností

Bankovní půjčky jsou obecně bezpečnější, nicméně řada nebankovních institucí nabízí i bezúročné půjčky, které mohou být právě pro dovolenou ideální variantou. 

Tyto půjčky je samozřejmě nutné splatit do uvedené doby, nicméně pokud člověk očekává 13. plat nebo se jedná o období těsně před výplatou, splácení by nemělo představovat až takový problém. 

Jaká jsou rizika?

Mezi rizika spojená s půjčkou na dovolenou patří již zmiňovaná neschopnost splácení. Nikdy netušíme, co se může přihodit a kdy bude půjčka potřebná pro skutečně nezbytné situace. Jeden rok si dovolenou bezpochyby dokážeme odřeknout a vyhnout se tak případným nepříjemnostem.

Další riziko, které by nemělo zůstat opomenuto, je výběr nevhodného poskytovatele půjčky. Ačkoliv už většina institucí veškeré podmínky uvádí zcela transparentně, stále existuje řada společností, u kterých se klient může spálit

Index odpovědného úvěrování od organizace Člověk v tísni poskytuje dokonalý přehled o všech hlavních poskytovatelích půjček. 

Vyplatí se tedy půjčka na dovolenou?

Z celého článku vyplývá, že se jedná o poměrně zbytečný finanční náklad. Nechceme-li si přidělávat starosti navíc, půjčce na dovolenou bychom se měli spíše vyhnout. 

V případě, že jsme o naší schopnosti splácet opravdu přesvědčeni, je nutné zvolit vhodného poskytovatele

Zážitky z dovolené jsou samozřejmě k nezaplacení. Každý by však měl být dokonale obeznámen s podmínkami půjčky. Ideální volbou je bezúročná půjčka, kterou však člověk dokáže splatit ihned po dovolené. V jiných případech by měl člověk s dovolenou raději nějaký čas počkat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>