Jazyky v ohrožení

Na světě je, jak je obecně známo, kolem 6 900 jazyků. Přesto ze 7 miliard lidí jich má cca 4 miliardy za mateřskou řeč jeden ze třiceti nejrozšířenějších. 6 900 jazyků. A přesto celý svět občas vypadá, že se točí pouze kolem angličtiny. Jazyková škola samozřejmě nabízí kurzy angličtiny. Co se dnes ale zkusit trochu odvázat.

Motivace k učení cizího jazyka může být čistě praktická, například jej můžete využít v současné práci, či díky novým znalostem získat práci novou. Vaší motivací taky může být sen pracovat v zahraničí.

Nebo prostě chcete uplatnit znalost cizího jazyka na zahraniční dovolené. Ať už jsou Vaše důvody jakékoliv, mějte na paměti extrémní předpověď některých vědců, kteří tvrdí, že za cca 150 let budou na zemi, ze současných 6 900 jazyků, pouhopouhé tři. A pojďte s námi tedy studovat nejrůznější jazyky, dokud to jde!

Čínština

Právě čínština tedy není podle vědců žádný odvaz. Má totiž patřit právě ke třem aktivním jazykům, kterými se za 150 let bude mluvit. Vždyť v současné době mluví čínsky více než 1,2 miliarda lidí, tedy cca 16 % celé populace a důležitost čínského jazyka neustále stoupá.

Stoupá zájem taky o kurzy čínštiny, přestože velkou spoustu lidí odrazuje její domnělá složitost. Čínština neboli čínské jazyky, se dělí na další jazykové skupiny a má spoustu dialektů, které se od sebe většinou liší nejen znaky, ale i výslovností. Nejpočetnější skupinou je severní dialektická skupina, označovaná jako mandarínština, která má kolem 960 milionů rodilých mluvčích.

Mnohdy jsou si různé formy dialektů navzájem nesrozumitelné. Zároveň se jedná o tónový jazyk, což znamená, že každá slabika se vyslovuje s určitou intonací. Stačí pak ve slabice pouze změnit intonaci a mění se celý význam slova. Docela slušná práce pro evropské ucho. Ale cílem článku není od učení čínštiny odradit.

Pokud se totiž budete učení dostatečně věnovat, přibližně za půl roku se domluvíte jako běžný turista. A to jsou docela fajn vyhlídky, ne? V mnoha ohledech je však čínština vlastně jednoduchá. Tak třeba v čínštině nejsou vůbec žádné gramatické časy ani rozlišování rodů.

A co by Vás mělo motivovat právě k učení čínštiny? Třeba to, že se do Číny chcete někdy podívat. Ze zkušeností cestovatelů jsou totiž nejvíce známy dvě věci.

Tou první je, že co si v Číně objednáte ve fastfoodu, musíte si zrovna i sníst, jídlo Vám s sebou prostě nedají. A druhým známým faktem je to, že se v Číně anglicky prostě nedomluvíte.

Díky znalosti jazyka, kterou Vám jazyková škola v Brně nabízí, taky proniknete do hloubky čínské kultury a mentality národa. Procvičíte mozek, a kdoví, možná díky znalosti čínštiny skutečně najdete i lepší zaměstnání.

Japonština

Snem mnoha lidí je objevovat Japonsko na vlastní kůži. Ne každému se ale podaří procházky pod japonskými sakurami podniknout. Zajeďte si tedy alespoň k Pelicanovi do Brna a po úspěšném kurzu oblečte vítězné tradiční kimono.

Japonštinou mluví kolem 130 milionů lidí, jedná se však o tak specifický jazyk, že se jím domluvíte pouze v rámci japonské komunity. Je zkoumána zcela samostatně a podle většiny vědců se jedná o jazyk, který nepatří do žádné jazykové skupiny.

Právě Čína a výše zmíněná čínština měli historicky velký vliv na vývoj japonštiny. Znakové písmo čínštiny Japonci přijali a přizpůsobili potřebám své slovní zásoby a gramatiky. Přestaňte se vymlouvat, že japonsky se naučit nedá, japonština Brno Vám dokáže opak. Stejně jako čínština, ani japonština není ve výsledku až tak těžký jazyk. Je známé, že zejména gramatika je, například proti angličtině, o mnoho jednodušší.

Ať už Vás okouzlilo japonské sushi, svět japonských kreslených příběhů, byla Vám nabídnuta práce u japonské firmy, chcete se učit jen tak pro radost nebo máte partnera či partnerku z Japonska, skvělou zprávou je, že jazykovka Pelican Vás to naučí!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>